Assumption BVM
Assumption B.V.M. Ukrainian Catholic Church, Paxton Street, Centralia.
Pastor - The Very Rev. Archpriest Michael Hutsko.
Confessions - Sunday, 10:30 a.m.
Divine Liturgy - Sunday, 11 a.m.
Augusta Baptist
Augusta Baptist Church, 1371 Boyles Run Road, Sunbury.
Pastor - Robert S. Commerford.
Sunday school - 9 a.m.
Morning worship - 10:15 a.m.
Evening service - 6:30 p.m.
Activities - Sunday, youth group, 6 p.m., kids club, 6:30 p.m.; Tuesday, Bible study and prayer meeting, 6:30 p.m.; fourth Thursday of the month, L.I.F.E. for seniors age 55 and up, noon.
Augustaville Wesleyan
Augustaville Wesleyan Church, 2556 State Route 890, Paxinos.
Pastor - Greg Clendaniel.
Sunday school - 9:30 a.m.
Worship service - 10:30 a.m.
Evening service - 6 p.m.
Activities - Wednesday, adult Bible study, children's ministry and youth Bible bowl, 7 p.m.
Bethany Bible
Bethany Bible Fellowship Church, 654 Wilburton Road, across from Mount Carmel Estates.
Sunday school - 9:30 a.m.
Morning worship - 10:45 a.m.
Evening service in fellowship hall - 6 p.m.
Activities - Wednesday, children and youth programs and adult prayer and Bible study, 7 p.m.
Bethany EC
Bethany EC Church, 1238 Market St., Ashland.
Interim pastor - Marlin Lafferty.
Sunday school - 9:15 a.m. (adults and children).
Worship service - 10:30 a.m.
Activities - Wednesday, weekly Bible study, 6:30 to 7:30 p.m.; free clothing closet, every first and third Saturday of each month, 10 a.m. to noon.
Bethel Union
Bethel Union Chapel, West Cameron Township.
Pastor - Dave Butler.
Sunday school - 9:30 a.m. (all ages).
Morning worship - 10:30 a.m.
Special music - Audrey Ditty.
Nursery - 10:30 a.m.
Junior church - 10:30 a.m.
No evening service.
Activities - Tuesday, prayer worship, 6 p.m.; Wednesday, Bible study, 6 p.m.
Calvary Bible
Calvary Bible Fellowship Church, 35 S. Second St., Shamokin.
Pastor - Ferd Madara.
Sunday school - 9:30 a.m.
Morning worship - 10:35 a.m.
Message by Pastor Madara.
Special music - Praise team.
Communion.
Activities - No evening service.
Church of the Nazarene
Church of the Nazarene, Route 901, Lavelle.
Pastor - Jeremy Smallwood.
Sunday school classes for all ages - 9:30 a.m.
Worship service - 10:45 a.m.
Clark's Grove UMC
Clark's Grove United Methodist Church, Irish Valley Road, Paxinos. Handicapped accessible.
Pastor - Billy Frick.
Sunday school for all ages - 9 a.m.
Worship service - 10:10 a.m.
Youth service - 6:30 p.m.
Activities - Wednesday, prayer and Bible study, 6:30 p.m.
Divine Redeemer
Divine Redeemer Church, West Avenue and Poplar Street, Mount Carmel.
Pastor - The Rev. Martin O. Moran III.
Weekday Masses - Monday, Tuesday, Wednesday and Friday, 7:30 a.m.; Saturday, 8 a.m.
Weekend Masses - Saturday, 4 p.m. (Sunday obligation); Sunday, 8 and 10:30 a.m.
Holy day Masses - 6 p.m., eve of holy days. 7 a.m. and 6 p.m., holy day.
Confessions - Saturday, 2:30 to 3:30 p.m.; after morning novena Wednesday.
Novenas - Monday, Miraculous Medal novena after morning Mass; Wednesday, St. Jude Thaddeus novena after morning Mass; Saturday, St. Francis novena after morning Mass.
Elysburg Alliance
Elysburg Alliance Church, 113 W. Alpha Ave., Elysburg.
Pastor - The Rev. Andrew Knisely.
Service - 8 and 10:30 a.m., with a message from Pastor Knisely.
Sunday school for all ages - 9:15 a.m.
Activities - Sunday, AWANA for children age 4 to fifth grade, 6 to 7:30 p.m., junior high youth for grades 6 to 8, 6:15 to 7:15 p.m.; Wednesday, prayer ministry, 7 to 8 p.m., youth group for grades 9 to 12, 7 to 8 p.m.
Elysburg Presbyterian
Elysburg Presbyterian Church, 320 W. Valley Ave. (Route 487), Elysburg.
Pastor - Matthew Young.
Sunday school for all ages - 9 a.m.
Worship service - 10:30 a.m.
Message - "Wait." Summer series on the book of Acts.
Scripture - Acts 1:1-11.
Musicians - Eileen Reigel, pianist; Debbie Cecco, organist.
Activities - Sunday, Lifetree Cafe, 7 p.m.; Monday, yard sale drop off, noon to 5 p.m.; Tuesday, Bible study at McDonald's, 10 a.m. and 5 p.m., yard sale drop off, noon to 5 p.m., Daniel Plan meeting, 1 p.m.; Wednesday, yard sale drop off, noon to 5 p.m.; Thursday, yard sale drop off, noon to 5 p.m., shepherding meeting, 5 p.m.; Friday, Breakfast with Jesus Bible study, 8:30 a.m.; July 11, yard sale, 8 a.m. to 1 p.m. with proceeds benefitting the deacon's fund.; July 26, church family picnic, noon to 4 p.m.
Elysburg UMC
Elysburg United Methodist Church, 171 W. Center St., Elysburg.
Pastor - The Rev. Michelle Beissel.
Morning worship - 8:30 a.m. Children's Sunday school during worship.
Participants - Chuck Yoder, head usher; Dave and Joyce Kichman, greeters; Joshua Yoder, acolyte; Pam Yeager, scripture reader; Sue Manney and Arlene Gutekkunst, shepherding; Olivia Bodner, organist.
Activities - Wednesday, prayer circle; Thursday, Elysburg food pantry, 10 a.m. to noon.
Emmanuel UMC
Emmanuel United Methodist Church, 328 Center St., Coal Township.
Pastor - The Rev. Betty Ford.
Coffee fellowship - 8 to 9 a.m.
Worship - 9:30 a.m., with children's Sunday school.
Activities - Tuesday and Thursday, exercise class, 6:30 p.m.; third Wednesday of month, cookie ministry, 5 p.m.; second Saturday of the month, health screening, 8 to 10 a.m.; fourth Sunday of the month, movie night, 5 p.m.
Faith Bible
Faith Bible Church, Burnside.
Pastor - Perry Ross.
Pianist - Robert Witmer III.
Sunday school - 9:30 a.m.
Worship service - 10:30 a.m.
Evening service - 7 p.m.
Activities - Wednesday, Kids Club, Bible study and prayer, 7 p.m.
Faith Community Church
Pastor - Dale Hill, 570-751-5101.
Sunday worship - 10:30 a.m.
First Baptist, Shamokin
First Baptist Church, 10 E. Lincoln St., Shamokin.
Pastor - The Rev. Samuel Derr.
Church school - 9:45 a.m.
Morning worship - 10:45 a.m.
Choir organist - Judith Pensyl.
Evening service - 6 p.m.
Organist - Judith Pensyl.
Activities - Wednesday, choir rehearsal, 1 p.m., prayer, praise and testimony and Bible study, 7 p.m.
First Baptist, Trevorton
First Baptist Church of Trevorton, 510 S. Ninth St., Trevorton.
Sunday school - 9:30 a.m.
Morning worship - 10:40 a.m.
Evening worship - 6 p.m.
Activities - Sunday, choir practice, 7 p.m.
First Presbyterian
First Presbyterian Church, Sunbury and Liberty streets, Shamokin.
Worship - 10:30 a.m.
Guest speaker - The Rev. Douglas Orbaker
Participants - Noriene Ladd, organist; Mary Anne Stump, assistant organist; William Milbrand, choir director; Carole Oxenrider and Andrew Ladd, ushers and greeters; Andrew Ladd, acolyte; William Persing Sr., sexton; Charlene Lesher, Terry Persing and Wendy Wary, Sunday school; Wendy Wary, secretary.
First UMC, Kulpmont
First United Methodist Church, Ninth Street, Kulpmont.
Pastor - Beverly Petrovich.
Worship - 9:30 a.m., with children's Sunday school.
Activities - Second Saturday of the month, Angels Table luncheon, 11 a.m. All are welcome.
First UMC, Mount Carmel
First United Methodist Church, 46 N. Hickory St., Mount Carmel.
Pastor - The Rev. Susan J. Roehs.
Worship service - 9:30 a.m.
Sunday school - 10:30 a.m.
Sermon - "Who Do You Answer To?"
Participants - Sharon Styer, organist; Jim Weissinger, head usher; Bret Getty, sound technician; Barb Malick, liturgist; Rachel Maurer, acolyte; Jim and Sherry, counting team; Pastor Susan, children's time.
Activities - Thursday, Overeaters Anonymous, 1 p.m.; Friday, Alcoholics Anonymous, 8 a.m. and 5 p.m.
First UMC, Shamokin
First United Methodist Church, Sunbury Street, Shamokin.
Pastor - Zachary Hopple.
Adult and children's Sunday school - 9:15 a.m.
Worship service - 10:30 a.m.
Participants - Carol Ellis, liturgist; Red and Chris Griffith, greeters.
Activities - Monday, Bible study in the parlor, 6 p.m. Ad Council meeting will be at 7 p.m. Monday, July 20.
God's Missionary
God's Missionary Church in the Valley, 768 Bear Valley Ave., Shamokin.
Pastor - The Rev. Howard R. McKenzie.
Sunday school - 9:45 a.m.
Sunday worship and children's church - 10:45 a.m.
Evening service - 6 p.m.
Activities - Thursday, prayer meeting, 7:30 p.m.
Good News Bible
Good News Bible Church, 221 Main St., Locustdale.
Sunday worship - 3 p.m.
Guest speaker - Pastor Keith McCarthy on "The Heavenly-Minded Father." Scriptural focus is on Malachi 4:6.
Participants - Shirley Brass, prayer chain coordinator; Bob Keener, church ministry coordinator; Jill Keener, music coordinator; Angie Ratzlaff, coordinator of Blessings to You.
Activities - Wednesday, prayer gathering and Bible study, 6:30 p.m.
Blessings to You, a free clothing ministry, distributes free clothing from 5 to 7 p.m. Thursdays and noon to 3 p.m. Friday on the second and fourth weeks of the month.; July 27 to 31, vacation Bible school with a closing program and church picnic at 3 p.m. Aug. 2.
Good Shepherd
Good Shepherd Lutheran Church, 35 N. Ninth St., Ashland.
Pastor - The Rev. Dana Heckman-Beil.
Worship service - 9 a.m.
Grace Chapel
Grace Chapel, 126 Airport Road, Shamokin.
Pastor - Alan Langelli.
Sunday Bible fellowship groups for all ages - 9:30 a.m.
Sunday morning worship - 10:30 a.m.
Nursery child care is provided for all Sunday services.
Evening worship - 6:30 p.m.
Activities - Wednesday, ladies' fellowship; Thursday, men's prayer breakfast; July 12, outdoor service/hot dog roast; July 14, business meeting; July 15, congregation meeting; July 18, shepherd's meeting; July 26, guest speaker Jozef Gabor; every Thursday, ladies' Bible study.
Grace Evangelical
Grace Evangelical Independent Church, Locustdale.
Pastor - The Rev. Rose Marquardt.
Sunday school - 9:45 a.m.
Worship service - 11 a.m.
Children's Sunday school - 11 a.m.
Grace Lutheran, Shamokin
Grace Evangelical Lutheran Church, 10 S. Seventh St., Shamokin.
Pastor - The Rev. David M. Byerly.
Service of the word and sacrament - 10:15 a.m. Harry Deitz, authorized lay worship leader of the Upper Susquehanna Synod, will preach and preside.
No adult Sunday school for the summer.
Participants - Bruce Romanic, worship assistant; Tyler Keisear, acolyte/crucifer; Bob and Kathy Linn, communion bearers; Pam Blusius, Judith Shady and Cincy Williams, altar care; Mr. and Mrs. William Hoffa, greeters; Ron Weller, driver; Jeffrey Clutcher, William Hoffa, James Karnes,Richard Kovach, James Shingara, John Strausser and Ron Weller, ushers; Walter Boyer, organist, Charlene Pell, choir director and cantor.
Grace Lutheran, Mount Carmel
Grace Lutheran Church, 146 W. Avenue, Mount Carmel.
Interim pastor - The Rev. Alfred Bashore.
Sixth Sunday after Pentecost.
Participants - Linda Rubendall, organist; Diann Marie Repko, lector, William Brass, president; Charles Barnes, secretary and sexton.
Services will be at Grace Lutheran Church in the social room downstairs. It is Food Pantry Sunday.
Grace UCC
Grace United Church of Christ, Third and Market streets, Mount Carmel.
Pastor - The Rev. Joan A. Brown.
Morning worship - 9 a.m.
Participants - Bryan Lapinski, organist; Logan Wills, acolyte; Beverly Cooper and Dennis Stone, ushers.
Activities - July 12, picnic at Ponduce, 10:30 a.m.; Aug. 9, picnic at Green's Farm.
Harvest Worship
Harvest Worship Ministries, 2079 Upper Road, West Cameron Township, 570-850-4280, harvestworshipministries.com.
Pastor - Sandy Wary.
Sunday school - 9:30 a.m.
Worship service - 10:30 a.m.
Hidden Valley
Hidden Valley Community Church, 162 Hidden Valley Lane, Mifflinburg. A non-denominational Bible church.
Pastor - Gary L. Owens.
Pastor Gary can be reached by calling the office at 570-966-1330, or by cell at 570-486-3967.
Himmel's Church
Himmel's Church, 107 Covered Bridge Road, Dornsife.
Pastor - Jane H. Compton.
Worship service - 9 a.m., with communion the first Sunday of every month.
Activities - Aug. 9, outdoor service in the picnic grove with guest speaker Kay Wagner, 9 a.m.; Aug. 23, outdoor service in the picnic grove with the group Re-Creation, 10 a.m. and covered dish lunch to follow: Sept. 14, Rally Day service and "God's Work, Our Hands" Day of Service.
Holy Angels
Holy Angels Church, 855 Scott St., Kulpmont.
Pastor - The Rev. Andrew Stahmer.
Masses of Obligation - Saturday, 5:30 p.m.; Sunday, 8:30 and 10:30 a.m.
Confessions - Saturday, 4 to 5 p.m.
Weekday Masses - Monday, 6:30 p.m.; Tuesday through Saturday, 8 a.m.; Tuesday, bingo in the Holy Angels activity center, doors open at 4:30 p.m., and games begin at 6 p.m.
Holy Trinity
Holy Trinity Episcopal Church, 150 E. Lincoln St., Shamokin.
Clergy - The Rev. Sarah L. Weedon.
Sunday worship - 10 a.m. with Holy Eucharist. Children's Sunday school during worship. Coffee hour following the service to welcome the new rector.
Participants - Susan Zaner, greeter; Frank Zaretski, intercessor; Esther Bashore, lector; Ron and Mary Slovick, oblations; Oliver Fesniak and Frank Zaretski, ushers; Joshua Bashore, Hannah Bashore and Kirstin Kinnaman, altar servers; Grethel Vinup, organist.
Activities - Wednesday, Holy Eucharist and healing, 10 a.m.
Hope Community
Hope Community Church, non-denominational Bible church, 551 W. Fourth St., Mount Carmel.
Pastor - Dan Renno.
Christian education for all ages - 9 a.m.
Fellowship time - 9:45 a.m.
Praise and worship service - 10:15 a.m.
Living Power
Living Power Ministries, 45 E. Fourth St., Mount Carmel.
Pastor/teacher - Walt Kriskie.
Pre-service prayer - 10 a.m.
Praise and worship - 10:30 a.m., followed by celebration service.
Sunday evening service - 6 p.m.
Activities - Wednesday, mid-week Bible study, 7 p.m., refreshments served.
Miller's Crossroads
Miller's Crossroads UMC, 1929 Plum Creek Road, Stonington, Sunbury RR 4.
Pastor - Michelle Beissel.
Sunday school - 9 a.m.
Worship service - 10:15 a.m.
Participants - Betsy Bradigan, organist.
Ministry of the Water and Spirit
Ministry of the Water and Spirit Church, 915 High Road, Helfenstein.
Pastor - James Bowers.
Sunday service - 10 a.m.
God's Chuck Wagon is an outreach of the Ministry of the Water and Spirit.
Mother Cabrini
Mother Cabrini Church, North Shamokin Street, Shamokin.
Pastor - The Rev. Martin Kobos.
Parochial vicar - The Rev. Adam Ziolkowski.
Sunday Masses - Saturday, 4 p.m.; Sunday, 7, 9 and 11 a.m.
Confessions - Daily, 7:30 to 7:50 a.m.; Saturday, 3 to 3:45 p.m.
14th Sunday in Ordinary Time.
Activities - Monday, bingo cancelled. will resume July 13; Tuesday and Wednesday, communion calls to the scheduled parish homebound. Calls will be made by a eucharist minister.
Mountainside
Mountainside Assembly of God, 1900 Trevorton Road, Coal Township.
Pastor - The Rev. Richard H. Earl.
Coffee and breakfast snacks for all - 9 a.m.
LIFEQuest Sunday school classes for all ages - 9:30 a.m., with nursery available.
Morning worship - 10:30 a.m. Nursery and children's church.
Youth night - 5 p.m. every other Sunday.
Activities - Wednesday, adult prayer and Bible study, Royal Rangers, ages 5 to 18, girls ministry, 6:30 p.m. Coffee served.
Monthly activities - First Sunday, communion and children's sermon, during 10:30 a.m. service; second Tuesday, Women of Purpose meeting, 7 p.m.
Mount Zion
Mount Zion Welsh Congregational United Church of Christ, Grant and Church streets, Shamokin.
Pastor - Gerald Lloyd Jr.
Worship service - 10:30 a.m.
Scripture - Psalm 46; Mark 6: 1-13.
Sermon - "Sent with Power."
Organist - Philip Maue.
Sacrament of Holy Communion will be celebrated the first Sunday of every month.
New Life Church
New Life Church of God, 129 W. Second St., Mount Carmel.
Interim pastor - The Rev. John D. Ashbaugh.
Sunday school - 9:30 a.m.
Worship church - 10:30 a.m. Junior church and nursery available. Handicapped accessible, wheelchair available.
Activities - Prayer room open mornings; prayer, fellowship and coffee, Saturdays, 9 a.m.; Sunday, evening praise and worship service, 7 p.m.
Oak Grove UMC
Oak Grove United Methodist Church, Marley Road, Overlook.
Pastor - The Rev. Zachary Hopple.
Worship - 9 a.m.
Sunday school for all ages - 10:35 a.m.
Activities - Monday, Bible study, 6 p.m., First United Methodist Church; First and third Fridays, Open Arms outreach, 6 to 7:30 p.m.
Our Lady of Hope
Our Lady of Hope Parish, Chestnut and First streets, Coal Township.
Pastor - The Rev. Steven G. Frenier, OFM Conv.
Daily Masses - Monday through Friday, 7 a.m., Holy Spirit Chapel.
Weekend Masses - Saturday, 4 p.m.; Sunday, 7 and 11 a.m.
Holy day of obligation Mass - 5:30 p.m. Vigil Mass and 7 a.m. morning of the holy day.
Sacrament of reconciliation - Saturday, 3 to 3:45 p.m.
Our Lady of Mount Carmel
Our Lady of Mount Carmel, 47 S. Market St., Mount Carmel.
Pastor - The Rev. Francis J. Karwacki.
Deacon - The Rev. Mr. Martin McCarthy.
Weekday Masses - 8 a.m. Monday through Saturday.
Weekend Masses - Saturday, 4 p.m.; Sunday, 8:30 and 11 a.m.
Holy days of obligation - 6:30 p.m. on the eve, 8 a.m. and 7 p.m. on the holy day.
Confessions - Daily 7:30 to 7:55 a.m. including Saturday or any time by appointment; Saturday, 3 to 3:50 p.m.
Peifer's Evangelical
Peifer's Evangelical Congregational Church, Mandata Road, Herndon.
Pastor - Bradley D. Hatter.
Sunday school - 9 a.m.
Worship - 10:30 a.m.
Queen of the Most Holy Rosary
Queen of the Most Holy Rosary Church, 599 W.
Center St., Elysburg.
Pastor - The Rev. Joseph Scanlin.
Masses - Weekdays, 8 a.m.; Saturday, 5 p.m.; Sunday, 8 and 10:30 a.m.
Confessions - Saturday, 4 to 4:30 p.m.
Restoration Ministries
Restoration Ministries Church, 525 W. Chestnut St., Shamokin.
Pastor - Paul K. Eby.
Pre-service prayer - 9 a.m.
Sunday school - 9:30 a.m. for all ages, JoAnne Long, superintendent.
Sunday worship service - 10:30 a.m. Pastor Paul will speak. The worship team will lead praise and worship. Special prayer will be available. Nursery care will also be available.
Children's church - 11:15 a.m. for ages 4 through 11, directed by Shirley Cintron.
Student Life Ministry youth service - 6:30 p.m. for all teens ages 12 to 18.
Activities - Monday, soup kitchen, 5 to 6 p.m.; Tuesday, cross training youth disciple class, dinner at 3 p.m., class taught by Fran Jones from 3:30 to 4:30 p.m.; Saturday, Soul Seekers group for ages 18 and older, 7 p.m.
St. John Lutheran
St. John Lutheran, 29 High Road Danville.
Pastor - Kris Brown.
Sunday school - 9:15 a.m.
Worship service - 10:30 a.m.
St. John's UCC
St. John's United Church of Christ, 117 N. Eighth St., Shamokin.
Lay leader - David L. Spotts.
Speaker - The Rev. Lynn Wetzel.
Coffee hour and fellowship time - 9:15 a.m., parlor.
Sunday school will resume on Sept. 13.
Blended worship service - 10:30 a.m., sanctuary. The Sixth Sunday after Pentecost.
Participants - Sherry Romanoskie, children's message; Geof Levan, guitarist/soloist; soloist Jerry Sherman, ministry of music; Margaret Morris, organist/choir director; David L. Spotts, lay reader; Brianna Bendas, acolyte.
Activities - Saturday, prayer group in the parlor, 10:30 a.m.; July 12 to 16, "G-Force! vacation Bible school," 6 to 8 p.m.
St. John's UMC
St. John's United Methodist Church, 1211 W. Arch St., Coal Township
Pastor - The Rev. Karyn Fisher.
Worship - 9 a.m.
Children's church and nursery - 9:20 a.m.
Sunday school for all ages - 10:30 a.m.
Remember to bring in your random everyday objects for the "Brown Paper Bag" summer sermon series.
Activities - Wednesday, Northumberland County Early Intervention playgroup, 10 to 11:30 a.m., mid-week prayer and Bible study, 1 Peter 3-4, 6:30 p.m.; Thursday, Narcotics Anonymous meeting, 7 p.m.; Friday, Narcotics Anonymous meeting, 8 p.m.; July 19, guest speaker Rachel Nicholson will share her experiences as a teaching missionary in Germany; July 26 to 31, vacation Bible school, "SonSpark Labs," 6 to 8 p.m.
St. Joseph's Church
St. Joseph's Church, 11th and Walnut streets, Ashland.
Pastor - The Rev. John W. Bambrick.
Sister Elizabeth Kealy, IHM, director of religious education.
Confessions - Saturday, 3 to 3:30 p.m. Any time by appointment.
Rosary prayed before all Masses.
Mass schedule - Today, 4 p.m. (Vigil for Sunday); Sunday, 8:30 a.m.; Monday and Tuesday, 8 a.m.; Wednesday, adoration all day from 9 a.m., concluding with night prayers, benediction and Miraculous Medal devotions at 4:45 p.m., Mass at 5 p.m.; Thursday, 8 a.m.; Friday, noon; first Fridays Sacred Heart devotions.
St. Ann's Chapel, open each day for prayer. Monday, Tuesday, Thursday and Friday, 6 a.m. to 7 p.m.; Wednesday, 6 a.m. to 5:30 p.m.; Saturday, 8 a.m. to noon; Sunday, 9:30 a.m. to 7 p.m.
St. Mark Lutheran
St. Mark's Lutheran Church, 225 N. Market St., Elysburg.
Worship leader - Pastor Kris Brown.
Worship service - 9 a.m.
Activities - Monday, Wednesday and Friday, Elysburg Senior Center open from 8 a.m. to 4 p.m.; Wednesday, AA, 7 p.m.; Thursday, Boy Scouts, 8 p.m.
St. Matthew Lutheran
St. Matthew (Slovak) Lutheran Church, 301 W. Avenue, Mount Carmel.
Interim pastor - The Rev. Alfred Bashore.
The Sixth Sunday after Pentecost, and Food Pantry Sunday.
Services for the month of July will be held at Grace Lutheran Church in the social room downstairs.
St. Michael Orthodox
St. Michael's Orthodox Church, 131 N. Willow St., Mount Carmel.
Pastor - The Rev. Theophan Marckey.
Divine Liturgy - 9 a.m.
St. Patrick
St. Patrick Church, 331 W. Shamokin St., Trevorton.
Pastor - The Rev. Steven G. Frenier, OFM Conv.
Weekend Mass - Sunday, 9 a.m.
Weekday Mass - 8 a.m. Wednesday.
Sacrament of reconciliation - Wednesday after morning Mass or during the day.
St. Paul Lutheran
St. Paul Lutheran Church, 4663 Upper Road, Gowen City.
Pastor - The Rev. David M. Byerly.
Service of Word and Sacrament - 8:15 a.m. Harry Deitz, Authorized Lay Worship Leader for the Upper Susquehanna Synod, will preach and preside.
Participants - Stephanie Boyer, lector; Stephania Boyer and Cindy Henninger, communion assistants; Jack Tobias, acolyte/crucifer; Walter Boyer, organist and choir director.
St. Paul's Reformed
St. Paul's Reformed United Church of Christ, Gowen City.
Pastor - Jerry Schlegel.
Worship time - 9 a.m.
Scriptures - 1 Timothy 2:1-8.
Message - "God Bless the USA."
Participants - Cliff Artman, organist; Virginia McWilliams and Esther Whary.
St. Pauline Visintainer
St. Pauline Visintainer Center, 1150 Chestnut St., Box 115, Kulpmont.
"Chapel of the Crucified."
Eucharistic adoration - Friday, noon to midnight, and Saturday, 6 to 7 p.m.
St. Pauline Visintainer Center, open Saturday, Sunday, noon to 6 p.m.
Relics on display of Blessed Virgin Mary, St. Joseph, spouse of Mary, and St. Peter Apostle.
St. Peter's Lutheran
St. Peter's Evangelical Lutheran Church, Aristes.
Interim pastor - The Rev. Alfred Bashore.
Service and Sacrament of Holy Communion - 9 a.m.
Participants - Linda Rubendall, organist; Carol Buffington, choir director, and Carol Snyder, lector.
SS Peter and Paul
SS Peter and Paul Ukrainian Catholic Church, Avenue and Beech Street, Mount Carmel.
Pastor - The Very Rev. Archpriest Michael Hutsko.
Confessions - Saturday, 3:15 p.m., and Sunday, 8:15 a.m.
Weekday Divine Liturgies - 8 a.m. Monday, Wednesday, Thursday, Friday and Saturday.
Weekend Divine Liturgies - 4 p.m. Saturday and 9:15 a.m. Sunday.
Religious education classes - 6 to 7:15 p.m. Monday.
St. Peter's UCC
St. Peter's United Church of Christ, Overlook.
Pastor - Paul T. Gurba.
Morning worship - 8:30 a.m.
Sermon - "Examining the Desires of Our Hearts."
Verse - Psalms 37:4: "Deligh thyself also in the Lord: and he shall give thee the desires of thine heart."
St. Stephen's
St. Stephen's Episcopal Church, Fourth and Maple streets, Mount Carmel.
Clergy - The Rev. Frederic Stevenson.
Service - 8:30 a.m. Holy Eucharist.
Handicapped accessible.
Second Saturday, 5 p.m. Holy Eucharist at the St. Stephen Center.
Salem UCC
Salem United Church of Christ, 1300 W. Pine St., Coal Township.
Pastor - The Rev. Jean Eckrod.
Morning worship - 10 a.m. Sacrament of Holy Communion will be celebrated at the 10 a.m. service.
Participants - Eric Zalar, acolyte; Grace Stank, lay leader; Julie Updegrove and JudyLynn Weaver, beginners class; Barbara Skrivanek, junior class; Judie Zabawsky, organist; Lori and Earl Foura, Communion assistants; Kate and Lindsey Glosek, gifts of the people; Helen Martin and Suzzette Steinhart, greeters; Lori and Earl Foura, Grace Stank and Gerry Woland, ushers; Frank Garrigan, lighting/sound.
A quiet room for young infants and nursery care for infants and toddlers is available during the morning worship hour at 10 a.m. Christian education is provided for children ages 3 to 12 immediately after children's time at the beginning of the worship service.
Activities - Monday, making pigeons and taco meat, starting at 8 a.m.; Wednesday, Senior Day traveling to Pier 87 in Williamsport, leaving the church at 10:30 a.m.
Salvation Army
Christian Enrichment Center, 1300 W. Spruce St., Coal Township.
Commanding officer - Maj. Tina Streck.
Holiness meeting (worship) - 9:30 a.m.
Sunday school - 10:45 a.m.
Seibert Evangelical
Seibert Evangelical Congregational Church, Route 147, Herndon.
Pastor - Bradley D. Hatter.
Worship - 9 a.m.
Sunday school - 10:15 a.m.
Seventh Street
Seventh Street Primitive Methodist Church, 34 N. Seventh St., Shamokin.
Pastor - The Rev. David Wildoner.
Sunday school - 10 a.m.
Morning worship and children's church - 11 a.m.
Message - "Temptations Americans Face."
Participants - Kathy Albright, station steward; Joseph Rodman, head usher; Benjamin Brudnicki, Alaina Glowatski and Jordon McDowell; Bryan Lapinski, organist; Kathy Jeremiah and Audrey Schoch, greeters for June; Dr. Richard Albright, servant of the month; Sheila Wildoner, children's message; Kathy Albright, Children's Church teacher; Sandy Linton, nursery worker.
A nursery is available for children up to age 5. Children's church is available for children over 5 with a focus on lessons from the Bible.
Manna for the Many for July is Jell-0, puddings and cake mixes.
Activities - Monday, no trustee board meeting, 7 p.m.; July 15, church picnic at Knoebels Pavilion H.
Shamokin Alliance
Shamokin Christian and Missionary Alliance Church, Second and Arch streets, Shamokin.
Pastor - Samuel Bellavia.
Sunday school - 9:45 a.m. Classes available for all ages.
Worship services - 8:30 and 10:50 a.m.
Wednesday ministries - 6 to 7:30 p.m. Age range is four years to high school senior.
Evening service - 7 p.m.
Offered are small groups and cottage prayer meetings for adults. Contact church at 570-644-1718 for information.
Shamokin Seventh Day Adventist
Shamokin Seventh Day Adventist Church, 7 E. Sunbury St., Shamokin (former Jewish synagogue), 570-648-7770.
Pastor - John Peters.
Saturday sabbath school - 9:30 a.m., with classes for children and adults.
Saturday worship - 11 a.m.
Tuesday, Bible studies, 5 p.m.
Stonington Baptist
Stonington Baptist Church, Hosta Road, Paxinos.
Pastor - The Rev. J. Douglas Hallman.
Sunday school - 9 a.m.
Morning worship - 10 a.m.
Evening service - 6 p.m.
Activities - Wednesday, AWANA clubs for children in kindergarten through sixth grade and Word of Life clubs for grades 7 to 12, 6:30 p.m., prayer service, 7 p.m.
Trevorton UMC
Trevorton United Methodist Church, Shamokin Street, Trevorton,
Pastor - The Rev. Al Schell Jr.
Sunday school - 9:30 a.m.
Worship service - 10:45 a.m.
Nancy Korenkiewicz, pianist, organist and choir director.
Activities - Thursdays, Bible study taught by Roxanne Klinger, 7 p.m.; second Tuesday of month, United Methodist Women, 7 p.m.
Trinity Evangelical
Trinity Evangelical Congregational Church, 28 W. Arch St., Shamokin.
Pastor - The Rev. Brian C. Betsworth.
Worship service - 10:45 a.m. at Antioch Place.
Activities - Wednesday, Recovery in Christ, a new Bible-based 12-step support group, 5:30 p.m., prayer and Bible study at Antioch Place, 7 p.m.
Trinity Lutheran
Trinity Lutheran Church, 65 E. Sunbury St., Shamokin.
Pastor - The Rev. David Hauck.
Worship service - 10 a.m.
Participants - Darian Jones, lector; Carol Eidam, communion assistant; Corey Levi, cantor; Jared Jones, acolyte; Jan Morrison, organist; Don and Sue Ponatoski, altar guild; Carol Eidam, counter.
True Grace
True Grace Bible Ministry, 950 W. Arch St., Coal Township.
Pastor/teacher - Michael Marcheskie.
Sunday school - 9:30 a.m.
Sunday service - 10:30 a.m., with children's study time.
United Presbyterian
United Presbyterian Church, 100 E. Fifth St., Mount Carmel.
Minister - The Rev. Ted Plott
Worship service - 11 a.m. with Communion.
Message - "Ours to Reason Why?"
Scripture - Acts 5:17-32.
Participants - Dale Schimpf, organist; Deb Wydra, acolyte; Ellsworth George, Andrew Mekosh and Robert Shaw, ushers; Calvin Evans, greeter.
Victory Bible Church
Victory Bible Church, Snydertown Highway, three miles from Elysburg.
Pastor - Kevin Kline.
Worship - 10 a.m., with Sunday school for youth at the same time.
Evening worship - 7 p.m.
Wilburton UMC
Wilburton United Methodist Church, Wilburton.
Pastor - Rose M. Marquardt.
Worship service - 8:45 a.m.
Children's Sunday school - 10 a.m.
Zion UMC
Zion United Methodist Church, Aristes.
Pastor - The Rev. Rose M. Marquardt.
Worship service - 9:50 a.m.
Children's Sunday school - 10 a.m.
Zion Methodist
Zion United Methodist Church, Trevorton Road, Coal Township.
Pastor - The Rev. Betty Ford.
Sunday school - 10:30 a.m.
Worship - 11 a.m.